Üniversite Hazırlık Çalışmaları

Üniversite Hazırlık Çalışmaları

ÖZEL ANAKENT KOLEJİ

ÜNİVERSİTE GİRİŞ SINAVLARINA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Okulumuzda; Öğrencilerimizin, lise sonrası yükseköğretim kurumlarında okuyabilme ve belirledikleri mesleki hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak amacıyla üniversiteye giriş sınavlarına yönelik çalışmalar büyük bir öneme sahiptir.

Hazırlık sınıflarında İngilizce derslerinin yanı sıra Matematik dersi de haftalık programda yer almaktadır. Hafta içi 1 ders saati Matematik  terminolojisi öğretilmekte, 3 ders saati de Matematik temel konularının öğretilerek daha iyi bir alt yapı oluşturulması,  ileri sınıf düzeylerinde daha yüksek akademik başarıya ulaşılması hedeflenmektedir.
9 ve 10. sınıfta öğrencilerin üniversitede temel olacak bilgileri kazanmaları sağlanırken, üniversite giriş sınavlarında başarılı olmaları için de gerekli bilinçlendirme çalışmaları ve her dönemde 2 şer olmak üzere toplam 4 deneme sınavı yapılmaktadır.

10.sınıf düzeyinde 8 deneme sınavı hazırlanıp uygulanmakta hem de ünite değerlendirme uygulamaları ile kazanımlar değerlendirilmektedir.

10. ve 11.sınıflarda hafta içi 2 ders saati bütün öğrencilerin katıldığı üniversite giriş sınavlarına hazırlık kulübü çalışmaları yapılmaktadır.

Bununla birlikte haftalık ders programında; Matematik dersinde 2, Fizik-Kimya-Biyoloji derslerinde haftada 3 ders saati  üniversite hazırlık  çalışması yapılmaktadır. Edebiyat derslerinde TM sınıflarına 3 saat, FM sınıflarına ise 1 saat üniversite hazırlık  çalışmaları yapılır. TM sınıflarında Sosyal derslerde de (Tarih-Coğrafya-Felsefe) haftada 2 şer saat üniversite giriş sınavlarına hazırlık çalışmaları yapılmaktadır.

Öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına göre eksiklerini giderici – tamamlayıcı ETÜT çalışmaları yapılır.

Her sınıfın ihtiyaçlarına göre temel konu anlatımları, pekiştirici soru çözümleri ve deneme sınavları uygulanır.

12.sınıfta ise, bu çalışmalar daha da yoğunlaşmaktadır. Ağustos ayının 2.haftasından itibaren hafta içi 5 gün yapılan üniversite giriş sınavlarına hazırlık çalışmalarına tüm öğrencilerimiz gelmekte, günde 6 saatlik bir program görmektedir. Okulun açılışıyla birlikte bu kurslarımız cumartesi günü sürdürülmektedir.

Öğrencilerin okuldaki  deneme sınavı sonuçları incelenmekte, bu değerlendirmeler sonucunda her öğrenci için, ihtiyaçları doğrultusunda destekleyici çalışmalar bireysel olarak ta yapılmaktadır.

REHBERLİK BİRİMİ TARAFINDAN

 • Üniversite Giriş Sınav sisteminin tanıtılması,
 • Öğrenci başarı gelişimlerinin izlenmesi ve desteklenmesi,
 • Motivasyon Toplantıları,
 • Okul yönetimi – Rehberlik Birimi – Ders öğretmenlerinden oluşan Üniversiteye Hazırlık Komisyon Çalışmaları,
 • Sınav başvurularının gerçekleştirilmesi,
 • Deneme sınavlarına yönelik ders çalışma stratejilerinin oluşturulması,
 • Dikkat ve konsantrasyon becerisi geliştirme çalışmaları,
 • Sınav kaygısıyla baş etme çalışmaları,
 • Üniversite-Bölüm ve tercihlerin oluşturulması çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

Eğitim öğretim yılı başında velilere bu çalışmalar hakkında bilgi verilmekte, deneme sınavlarının sonuçlarını Öğrenci Otomasyon Sisteminden takip edebilecekleri duyurulmaktadır.

 • sınıftan itibaren hedef belirleme çalışmaları,
 • Sene başında zümreler ile toplanıp her dersten sınıflara göre takviye edilmesi gereken ders saatleri belirlenmesi,
 • Sınıflarda baraj sorunu olan öğrencilere ek etütlerin uygulanması,
 • Anlaşmalı yayınevinden alınan konu testlerinin tüm sınıf düzeylerine uygulanması,
 • Alan dışı tercih yapacak öğrencilere ise tercih yapacağı alanın dersleri ile ilgili takviye yapılması,
 • Sınıflara yıl sonunda okullar kapanınca 1 Temmuza kadar isteğe bağlı olarak üniversite giriş sınavlarına hazırlık çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

 

Web Tasarım : Web Ajans Net