İlköğretim mutlaka insanlığın ve medeniyetin gerektirdiği ilmi versin, o kadar pratik bir şekilde versin ki, çocuk aç kalmaya mahkûm olmadığına emin olsun.M.K.ATATÜRK

YGS / LYS Etüt Çalışmaları

YGS / LYS ÇALIŞMALARI :

 

ÖZEL ANAKENT KOLEJİ

ÜNİVERSİTE HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Okulumuzda; Öğrencilerimizin, lise sonrası yükseköğretim kurumlarında okuyabilme ve belirledikleri mesleki hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak amacıyla üniversiteye giriş sınavlarına yönelik çalışmalar büyük bir öneme sahiptir.

Hazırlık sınıflarında İngilizce derslerinin yanı sıra Matematik dersi de haftalık programda yer almaktadır. Hafta içi 1 ders saati Matematik  terminolojisi öğretilmekte, 3 ders saati de Matematik temel konularının öğretilerek daha iyi bir alt yapı oluşturulması,  ileri sınıf düzeylerinde daha yüksek akademik başarıya ulaşılması hedeflenmektedir.
9 ve 10. sınıfta öğrencilerin üniversitede temel olacak bilgileri kazanmaları sağlanırken, YGS-LYS sınavlarında başarılı olmaları için de gerekli bilinçlendirme çalışmaları ve her dönemde 2 şer olmak üzere toplam 4 deneme sınavı yapılmaktadır.

10.sınıf düzeyinde bizzat öğretmenler tarafından deneme sınavları hazırlanıp uygulanmakta kazanımlar değerlendirilmektedir.

 1. sınıftan itibaren haftada 2 ders saati bütün öğrencilerin katıldığı YGS KULÜBÜ çalışmalarına başlanmaktadır.

Bununla birlikte haftalık ders programında; Matematik dersinde 2, Fizik-Kimya-Biyoloji derslerinde haftada 3 ders saati YGS  çalışması yapılmaktadır. Edebiyat derslerinde TM sınıflarına 3 saat, FM sınıflarına ise 1 saat YGS çalışmaları yapılır. TM sınıflarında Sosyal derslerde de (Tarih-Coğrafya-Felsefe) haftada 2 şer saat YGS çalışmaları yapılmaktadır.

YGS çalışmalarını daha etkin ve verimli hale getirebilmek, akademik başarıyı daha da artırabilmek için 11.sınıflarımızda  MATEMATİK DERSİ İHTİYAÇ ANALİZİ yapılmaktadır.

Bu analiz çalışmalarında öğrencilerin deneme sınavlarındaki başarıları değerlendirilir,  MATEMATİK dersinde ki temel  ihtiyaçları belirlenir.

MATEMATİK DERSİ İHTİYACI BELİRLENMİŞ SINIF yapıları oluşturularak öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına göre eksiklerini giderici – tamamlayıcı çalışmalar yapılır.

Her sınıfın ihtiyaçlarına göre temel konu anlatımları, pekiştirici soru çözümleri ve deneme sınavları uygulanır.

 1. sınıfta ise, bu çalışmalar daha da yoğunlaşmaktadır. Ağustos ayının 2.haftasından itibaren hafta içi 5 gün yapılan üniversite hazırlık çalışmalarına tüm öğrencilerimiz gelmekte, günde 6 saatlik bir program görmektedir. Okulun açılışıyla birlikte bu kurslarımız cumartesi günü sürdürülmektedir.

Öğrencilerin okuldaki  deneme sınavı sonuçları incelenmekte, bu değerlendirmeler sonucunda her öğrenci için, ihtiyaçları doğrultusunda destekleyici çalışmalar bireysel olarak ta yapılmaktadır.

 

REHBERLİK BİRİMİ TARAFINDAN

 • Sınav sisteminin tanıtılması,
 • Öğrenci başarı gelişimlerinin izlenmesi ve desteklenmesi,
 • Motivasyon Toplantıları,
 • Okul yönetimi – Rehberlik Birimi – Ders öğretmenlerinden oluşan Üniversiteye Hazırlık Komisyon Çalışmaları,
 • Sınav başvurularının gerçekleştirilmesi,
 • Deneme sınavlarına yönelik ders çalışma stratejilerinin oluşturulması,
 • Dikkat ve konsantrasyon becerisi geliştirme çalışmaları,
 • Sınav kaygısıyla baş etme çalışmaları,
 • Üniversite-Bölüm ve tercihlerin oluşturulması çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

Eğitim öğretim yılı başında velilere bu çalışmalar hakkında bilgi verilmekte, deneme sınavlarının sonuçlarını Öğrenci Otomasyon Sisteminden takip edebilecekleri duyurulmaktadır.

 • sınıftan itibaren hedef belirleme çalışmaları,
 • Sene başında zümreler ile toplanıp her dersten sınıflara göre takviye edilmesi gereken ders saatleri belirlenmesi,
 • sınıflarda baraj sorunu olan öğrencilere ek etütlerin uygulanması,
 • Anlaşmalı yayınevinden alınan konu testlerinin tüm sınıf düzeylerine uygulanması,
 • Alan dışı tercih yapacak öğrencilere ise tercih yapacağı alanın dersleri ile ilgili takviye yapılması,
 • sınıflara yılsonunda okullar kapanınca 1 Temmuza kadar isteğe bağlı olarak YGS çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

 

 

2015-2016 Eğitim-Öğretim Döneminde;

9.sınıflarda yılda 4 YGS deneme, 266 saatlik üniversiteye hazırlık çalışmaları,

10.sınıflarda yılda 6 YGS deneme, 380 saatlik üniversiteye hazırlık çalışmaları,

11.sınıflarda yılda 10 YGS deneme, 456 saatlik üniversiteye hazırlık çalışmaları yapılır.

12.sınıflarda yılda 20 YGS deneme, 10 LYS deneme sınavı, Ağustos ayı yoğun dönem ile Şubat ayı yarıyıl tatilinde ve hafta sonu Cumartesi günleri yapılan 310, yıl boyunca 684 saatlik toplam 994 saatlik üniversiteye hazırlık çalışmaları yapılır.

 
YGS-LYS2

Web Tasarım : Web Ajans Net