İlköğretim mutlaka insanlığın ve medeniyetin gerektirdiği ilmi versin, o kadar pratik bir şekilde versin ki, çocuk aç kalmaya mahkûm olmadığına emin olsun.M.K.ATATÜRK

Değerler Eğitimi

 

DEĞERLERE DEĞER KATARAK YAŞAMAK İÇİN

“Karakter Gelişimi ve Eğitimi”, insan yaşamını anlamlı ve üretken hale getirebilmek, bireylerin yaşama dair amaç edinmelerini sağlamak, bununla birlikte sağlıklı gelişen bir toplum ortaya çıkarabilmek için erdemler geliştirme çabasıdır. Bu eğitim, evrensel ve toplumsal birtakım değerlerin okul ve aile yaşamına sistemli olarak yerleştirilmesi sürecidir.

Değerler Eğitimi; çocuklarımızın sevgi, saygı, sorumluluk, adalet, yardımseverlik, doğruluk, dürüstlük, güven, özgüven, hoşgörü, alçakgönüllülük, empati, kanaatkarlık, çalışkanlık ve sabır gibi “bizi biz yapan” öğeleri içselleştirmesi ve kendi hayatında da uygulamasını amaçlıyor. İnsanlığın binlerce yıldır geliştirdiği medeniyetin ürünlerinden biri olarak dikkat çeken “erdemli olmak” eylemi bireyler arası olduğu kadar, bireyin kendini tanımlama aşamasında da en etkili rehberidir. Erdemli bir birey; bireysel ve sosyal sorumluluk sahibi olmak, istikrarlı olmak, medeni cesaret sahibi olmak, haksız kazançtan uzak durmak, hayatı anlamlı kılmak ve kendisi için istediği her şeyi karşısındaki için de istemek anlamına gelen diğergamlık özellikleri ile donanır.

Bir şeyin, bir durumun şekli hakkında inanç ve tutumlarımız olan değerler, gençlerimiz için ne anlam ifade ediyor?

Son yıllarda gençlerin bireysel mutluluk ile ilgili kaygıları artış göstermektedir. Bugünün genci gelecekte ekonomik olarak daha rahat yaşamaya motive olmuşken, daha anlamlı bir hayat felsefesi yaklaşımından uzak yaşamayı tercih etmektedir. Yaygın olan iki temel anlayış ise ; kendini gerçekleştirme ve kendini ifade etme. Ancak, gencin tamamen bu iki değer kaynaklı yaşamayı hedeflediğini düşünürsek; yalnızlık, yabancılaşma, aitsizlik duygusu kaçınılmaz son olacaktır.

İşte bu sebeplerle gençlerin örneğin  yaşlılara yardım etmekle,  bir çocuk bakım evinde çalışmakla ya da boş bir alanı çocuklar için oyun alanına dönüştürmekle  yaşama dair motivasyonlarının arttığını, daha az yabancılaştıklarını, kendilerine gerçekçi bir güven duygusu içinde olduklarını, toplumun ahlaki ve sosyal meseleleri için daha çok uğraştıklarını görebiliriz.

Bu sebepledir ki okulumuzda her yıl olduğu gibi bu yıl da değerler eğitimi çalışmalarına devam ediyoruz. ÖĞRENCİ MECLİSİ DAVRANIŞ BİLDİRİSİ ve AYIN SORUSU( Kasım Ayı Sorusu; “Vicdan Eğitilebilir mi?” ) çalışmalarıyla başladık.DEĞERLERE DEĞER KATARAK YAŞAMAK İÇİN…

    “İnsanlıkta mutluluk, insanoğullarının birbirine yaklaşması, insanların birbirini sevmesi, hepsinin temiz duygu ve düşüncelerini birleştirmesiyle olacaktır. “

                                                                                                                                                                    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

 

Okulumuzda daha huzurlu ve mutlu bir ortamı sağlamak, değer duygusu temelinde ortak davranış kalıpları oluşturmak için öğrenci meclisi aracılığıyla bir anket uyguladık. ‘İnsanlarla ilişkilerinizde size nasıl davranılmasını istersiniz? Neye ya da neler önem verirsiniz?’ sorularına verdikleri yanıtlardan yola çıkarak ANAKENT KOLEJİ ÖĞRENCİ MECLİSİ DAVRANIŞ BİLDİRİSİ oluşturduk. Sınıf temsilcilerinin imza ettiği bildiriler temsilciler aracılığıyla sınıf panolarına yerleştirildi.

ANAKENT KOLEJİ ÖĞRENCİ MECLİSİ DAVRANIŞ BİLDİRİSİ

 * Öğrencilere NEZİH BAŞGELEN’DEN “ANAVATANA GÖÇ EDENLER”,EROL MÜTERCİMLER’DEN “BU VATAN BÖYLE KURTULDU” , HASAN BAYRAKTAR’DAN “ÇANAKKALE’DE AÇAN VATAN ÇİÇEKLERİ” adlı kitaplar tavsiye edildi.

* Rehberlik birimimiz tarafından  “Ortak  Noktalarımız” , “Meslek Seçiminde Toplumsal Değerlerin Önemi” konulu seminer düzenlendi.

* “Şiir Okuma Yarışması” düzenlendi

* “Toplumsal Değerlere Saygı” konusuyla ilgili olarak, Fatih camii ve  külliyesine gezi düzenlendi.

* “Çanakkale Şehitlerini Anma ve Çanakkale Zaferi Töreni” yapıldı

* “Toplumsal Değerlere Saygı” konulu çalışmasından ötürü bir öğrencimiz ayın öğrencisi seçildi ve ödüllendirildi.

* Dünyanın pek çok yerinde objektifine takılan anları ölümsüzleştiren Armağan Portakal’ın 60 adet fotoğraftan oluşan, gelirinin Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı’na bağışlanacağı, “Armağan’ın Penceresi” fotoğraf sergisi Gezi ve İnceleme, Fotoğrafçılık ve Kültür ve Edebiyat Kulübü öğrencilerimiz tarafından gezildi. Anakent Koleji öğrencileri ve öğretmenlerinin  katkılarıyla sergiden bir fotoğraf satın alındı.

*Öğrencilerimize  R. Nuri Güntekin’in “Acımak” ve Aylin Atmaca’nın “Gençler İçin Görgü Kuralları” adlı kitaplar önerildi.

*”Öğretmene Sayg”ı konusu işlendi.

* Sınıflarda rehberlik saatlerinde “Nezaket ve Görgü Kuralları” başta olmak üzere dönemin değerlerinin işlenmesine yer verildi.

* Öğrencilerimiz SÜLEYMANİYE ve FATİH camilerini gezerek atalarının mirasını görme fırsatı buldu ve ve tarihe saygı gösterme bilincini kavradı .

*Kadıköy Belediyesi’nin görme engelli çocuklarla ilgili olarak başlattığı etkinlik kapsamında öğrencilerimiz haftada bir gün engelli kardeşlerine kitap okumaya başladı.

Web Tasarım : Web Ajans Net