Kulüp Etkinlikleri

ANAKENT KOLEJİ KULÜP ETKİNLİKLERİ

Anakent Koleji; öğrencilerini bütün yönleriyle geleceğe tam olarak hazırlamayı misyon olarak benimseyen ve her türlü planlamasını bu prensipten hareketle oluşturan bir kurumdur.

Okulumuzda gerçekleştirilen modern öğretim faaliyetleri ile öğrencilerimize çağdaş akademik donanımlar kazandırılırken, bir yandan da onların toplumsal, duygusal ve bilişsel gelişimlerini destekleyecek çeşitli eğitim programları uygulanmaktadır.

Kolejimizde Sosyal Kulüp etkinlikleri bu eğitim sürecinin vazgeçilmezlerinden biridir.

Kulüp çalışmalarında öğrencide güven ve sorumluluk duygusunu geliştirmeye, yeni ilgi alanları oluşturmaya ve beceriler kazandırmaya yönelik; bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal, sportif etkinlikler yer almaktadır. Öğrencilerimizin bilinçli bireyler olarak hızla değişen dünyada yer almalarına fırsat yaratılmaktadır.

Özel Anakent Kolejinde faaliyet gösteren kulüpler;

 • Kültür -Edebiyat -Münazara ve Yayın Kulübü,
 • Masal Kulübü,
 • Web Tasarımı ve Kodlama Kulübü,
 • İngilizce Drama Kulübü
 • Voleybol Kulübü,
 • Futbol Kulübü.

Biz Anakent Koleji olarak biliriz ki, sosyal kulüp çalışmalarına katılmış olan öğrencilerimiz;

 • İletişim becerileri güçlenmiştir ve kendilerini daha rahat ifade ederler.
 • Kendilerine güvenleri giderek artmıştır, rahatlıkla liderlik yapabilirler.
 • Paylaşım ve işbirliği kültürünü benimsemişlerdir.
 • Hak, sorumluluk ve görev bilinci kazanmışlardır, adil ve demokrattırlar.
 • Merak ve keşfetme dürtüsü kazanmışlardır, gelişmelere açıktırlar.
 • Her türlü kültürel, ekonomik ve politik farklılıklara karşı saygılı, duyarlı ve hoşgörü sahibidirler.
 • İlgi alanları ve becerileri giderek artmıştır ve bunları rahatlıkla ön plana çıkartmayı ve potansiyellerini gerçekleştirmeyi bilirler.
 • Katıldıkları sosyal kulüp etkinliklerinin kazanımları, onların geleceğe ilişkin en etkili referanslarıdır.

KÜLTÜR –EDEBİYAT- MÜNAZARA VE YAYIN  KULÜBÜ

Okulumuzun Kültür -Edebiyat –Münazara ve Yayın Kulübü; Türk milli eğitiminin genel amaç ve ilkelerine uygun olarak öğrencilerin Atatürk ilke ve inkılâplarına, anayasanın başlangıcında ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı yurttaşlar olarak yetişmelerine, yeteneklerini geliştirerek gerekli donanımı kazanmalarına, kültürel ve sosyal gelişmelerine katkıda bulunmayı amaçlar.

Kulübümüzde öğrencilerimizin yaşayan Türkçemizin doğru ve estetik kullanımını benimsemeleri hedeflenir. Öğrencilerimizin Türkçeyi korumayı ve güzel kullanmayı bir yaşam ilkesi hâline getirmelerine özen gösterilir. Bunu oluşturmak için Türk edebiyatının seçkin örnekleri kulüp çalışmaları sırasında okunur, öğrencilerin dil zevkine varmaları sağlanır.

Türk kültür yaşamının değerli şahsiyetleri, söyleşiler yapmak üzere okulumuza davet edilir. Bu söyleşilerin etkin ve verimli olması için, konferans sisteminden çok sohbet ve soru – cevap hâlinde gerçekleştirilmesine özen gösterilir.

Kentimizde gerçekleşen her türlü kültür edebiyat ve yayın etkinlikleri kulüp çalışmalarında paylaşılır ve bu öğrencilerimiz sayesinde okulumuzun tamamında duyurulur. Böylece kültürel ve yazınsal farkındalık sağlanmış olur.

Okulumuzda gerçekleştirilen her türlü yayın faaliyetlerinin planlanmasında, gerçekleştirilmesinde öncelikli olarak Kültür  ve Edebiyat Kulübü öğrencileri söz sahibidir.

Kulüp öğrencilerimiz, okulumuzda gerçekleştirilen her türlü münazara, şiir dinletisi, edebi tartışma  gibi platformlarda doğal sorumlu ve/veya doğal katılımcı durumundadırlar.

Ulusal anma ve kutlama programlarını okulumuzda gerçekleştirirken kulüp öğrencileriyle her aşamada birlikte çalışılır. Genellikle dramatizasyon ve multivizyon gösterilerine dayalı kutlama programlarının hazırlık ve sunum aşamalarında çalışan öğrencilerimiz, bu çalışmalar sırasında yaratıcılıklarını ve organizasyon yeteneklerini geliştirirken grup çalışmalarının gereklerini de yerine getirirler. Böylelikle öğrencilerimizin sorumluluk alabilen, grup etkinliklerinde her düzeyde görev yapabilen, topluluk karşısında rahat konuşabilen bireyler haline gelmeleri sağlanır.

Okulumuz Kültür ve Edebiyat Kulübü, eğitim öğretim faaliyetlerimizin her aşamasında olduğu gibi modern Türkiye’nin gereksinimi olan çağdaş, entellektüel, ulusal ve evrensel bilinci gelişmiş bireyler yetiştirmenin onuruyla çalışmalarını sürdürmektedir.

VOLEYBOL KULÜBÜ

Özel Anakent Koleji; en az akademik başarıları kadar, spor alanındaki başarılarıyla da ülke çapında tanınan bir okuldur.

Okulumuzdaki sportif disiplin çalışmaları, farklı eğitsel kulüp etkinlikleri kapsamında planlanır. Spor alanında kurulmuş kulüplerimizden biri de voleybol kulübüdür.

Voleybol kulübü; alanında uzman öğretmenimizin, uzun süreli, titiz araştırmaları ve elemeleri sonucunda seçilen en yetenekli öğrencilerden oluşur.

Kulübe seçilmiş olan öğrencilerimizin; fiziksel gelişimleri, sağlık durumları, beslenme biçimleri, yaşama alışkanlıkları, gerek okul idaresince gerekse koç öğretmenleri tarafından yakın takibe alınır.

Voleybol Kulübümüz, ilçe ve  il düzeyindeki müsabakalarda okulumuzu temsil etmek üzere, son derece disiplinli bir biçimde çalışmalarını sürdürürler.

FUTBOL KULÜBÜ

Spor branşlarının içinde dünyanın en popüler oyunu olan futbol, öğrencilerimiz tarafından yoğun bir şekilde talep edilen, okulumuzun en gözde branşlarında biridir. Bu nedenle kulüp çalışmalarına dahil edilmiş ve  okul dışında kiralanan, standartlara uygun halı saha ortamında ilkokul-ortaokul-lise seviyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Takımlarımız; okullar arası il ve ilçe yarışmalarında, minikler-yıldızlar-gençler düzeyinde, Futbol ve Futsal yarışmalarına katılmaktadır.

Okul takımlarında yer alamayan öğrenciler için de okulumuzda her yıl sınıflar arası futbol turnuvası düzenlenmekte, dereceye giren takımlar madalya ve kupa ile ödüllendirilmektedir.

Takımlarda göstermiş oldukları performansla başarılı olan öğrenciler, kulüp-okul- işbirliği ile kulüplere yönlendirilmektedir.

WEB TASARIMI VE KODLAMA KULÜBÜ

Web Tasarım ve Kodlama Kulübü;  9. sınıf  seviyesinde öğrenciye  açıktır.

Çalışmalar, bilgisayar atölyesinde yapılır.

Kulübün Amacı,öğrencilerimizin temel web tasarım becerilerini kazanarak, web sitesi yapabilecek düzeye erişmelerini sağlamak,resimler üzerinde işlem yapma ve resim düzenlemeyi kavratmak,teknoloji ve bilişim alanlarına ilgi ve sevgi duymalarına katkı sağlamaktır.

MASAL KULÜBÜ

Masallar , en eski ,en doğal ama en renkli bir iletişim kurma şeklidir.Masal deyince akla çocuklar gelse de bir zamanlar büyüklerin de hayatı tanıma yolculuğuydu masallar.2000’li yıllarla birlikte teknolojinin yalnızlaştırdığı insanoğlu; masalları hatırladı.

Artık eski köy meydanlarında ya da evlerde ateşin  başında toplanıp sohbet ettiği günleri özlüyor.O günlerin sıcaklık ve iç huzurunu tekrar masallarla yakalama amacıyla çıktık yola.Amacımız öğrencilerimizi hayatın zorluklarına karşı elden geldiğince hazırlamak ve hep birlikte huzurlu bir yaşama ulaşmak.

Kulübümüzün rehber öğretmeni aynı zamanda okulumuz Matematik Öğretmeni de olan Alev PEŞTE, Tiyatro Medresesi’nde Judith Malika LİBERMAN’dan masal anlatıcılığı eğitimi aldı ve halen SEİBA Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi’nde eğitimine devam etmektedir.

Öğretmenimiz ve öğrencilerimiz birlikte ormanlarda kaybolacak,çölleri aşacak,devlerle savaşacak,kral kızına yoldaşlık edecek,bilgelerle sohbet edecek,Kaf Dağı’nın ardına Zümrüd-ü Anka kuşuyla ulaşacaklar…Her seferinde mutlu sona ulaşmak için hep yolda olacaklar.

Web Tasarım : Web Ajans Net