İlköğretim mutlaka insanlığın ve medeniyetin gerektirdiği ilmi versin, o kadar pratik bir şekilde versin ki, çocuk aç kalmaya mahkûm olmadığına emin olsun.M.K.ATATÜRK

Lise

Özel Anakent Anadolu Lisesi müdürü olarak; 28. Eğitim yılımıza başlamanın heyecanı ve mutluluğunu yaşıyorum. Okulumuz Anadolu Lisesi statüsünde olup, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, 14-18 yaş grupları arasındaki öğrencilere eğitim veren, onları çift dilli olarak ulusal ve uluslararasında yapacakları yüksek öğrenime hazırlayan,  ülkesi ile gurur duyan, Atatürk ilke ve devrimleri ile Cumhuriyete gönülden bağlı, kendi örf ve adetlerine saygılı, liderlik özelliklerine sahip, sorumluluk duygusu yüksek, çağdaş bireyler yetiştiren bir özel öğretim kurumudur.

Lisemiz kendi Ortaokulumuzu bitiren öğrenciler ile diğer Ortaokulları bitirdikten sonra ortaöğretim kurumları için düzenlenecek olan merkezi sınavlara giren ve okulumuzu tercih eden öğrencileri almaktadır. Bu öğrenciler İngilizce dil hakimiyetlerini ölçen bir dil sınavından sonra doğrudan 9. Sınıf öğrencisi olma hakkını elde ederler. Sınavlarda gerekli başarıyı gösteremeyenler, İngilizcede yeterli bir düzeye gelmek amacıyla kendilerini konuşarak ve yazarak ifade edebilecek duruma gelebilmek için yoğun bir dil eğitimi alacakları lise hazırlık sınıfına devam ederler.

Okulumuzda rehberlik birimimiz, öğrencilerimize yetenek ve istekleri doğrultusunda meslek sahibi olabilmeleri için yardımcı olmakta ve onlara 9. Sınıftan 10. Sınıfa geçerken yarıyıl tatilinde gözleme dayalı staj uygulaması düzenlemektedirler. Ayrıca rehberlik birimi, ölçme ve değerlendirme birimi ve yönetim planlı, programlı olarak yoğun bir şekilde üniversite hazırlık çalışmalarını sürdürmektedir. Öğrencilere gerek hedef belirlemede, gerekse hedefe ulaşma yolundaki hazırlık çalışmaları yakından takip edilmekte, sonuçları kendileri ve velileriyle paylaşılmaktadır.

Öğretimin dışında öğrencilerimizin her öğretim yılında en az bir sosyal etkinliğe ya da bir kulübün çalışmasına katılmaları sağlanır. Aldıkları bu program içinde mutlaka bir yaratıcılık- spor ya da toplum hizmeti etkinliği yapmaları gerekir. Bu programlar öğrencilerin kendilerini tanıması, yeteneklerini keşfedip geliştirmesi için bir fırsattır.

Bir okulun uzun süre eğitim sahnesinde kalması ve canlılığını koruması, o okulun değişen zamana ve koşullara uygun eğitim- öğretim yapmasıyla ilgilidir. Bizler de bu düşünceyle hem ülkemizin hem de dünyanın değişen koşulları doğrultusunda, çağdaş eğitim anlayışına ve kuruluş misyonumuzdaki hedeflere uygun olarak çalışmalarımızı büyük bir istekle daha uzun yıllar başarıyla sürdüreceğiz.

 

 

 

Cahit OKATAN

Özel Anakent Anadolu Lisesi Müdürü

 

Web Tasarım : Web Ajans Net